نکاتی برای خرید زیرپوش مردانه

زیر پیراهنی مردانه یا همان‌طور که بیش‌تر ما با نام زیرپوش مردانه می‌شناسیم‌اش لباسی است با جنس پارچه نازک و لطیف که معمولا زیرِ پیراهن اصلی پوشیده می‌شود. این نوع از لباس زیر به‌عنوان مانعی برای جلوگیری از رسیدن آلودگی ناشی از لباس‌ها و تعریق پوست کارایی دارد. از آن‌جایی که این لباس به‌طور مستقیم با پوست بدن در ارتباط است، خرید و استفاده از آن نکات خاصی دارد که باید رعایت شود. در این مقاله نگاهی به این نکات خواهیم داشت.

 

چرا پوشیدن زیرپوش لازم است؟

زیرپوش‌های استاندارد با جذب رطوبت ناشی از تعریق، بدن را خنک می‌کند و موجب ماندگاری بیش‌تر لباس اصلی می‌شود. همچنین زیرپوش‌ها با ایجاد گردش هوا نقش موثری در حفاظت از پوست و جلوگیری از انتشار بوی نامطبوع بدن دارند.

 

انواع زیرپوش مردانه

زیرپوش‌‌ها مانند تمام لباس‌ها دارای مدل و انواع مختلفی هستند. متداول‌ترین و شناخته‌شده‌ترین مدل‌های زیرپوش مردانه دو مدل زیرپوش رکابی و زیرپوش آستین دار هستند. علاوه‌بر این‌ها دو مدل زیرپوش آستین بلند و زیرپوش گِنی نیز مصارف خاص خود را دارند. انتخاب زیرپوش مناسب باید با توجه به نوع پوشش شما باشد. در ادامه انواع مدل زیرپوش‌ها را بررسی می‌کنیم.

 

زیرپوش مردانه

 

زیرپوش رکابی، ‌یکی از رایج‌ترین مدل‌های زیرپوش در بازار است. این مدل به‌دلیل نداشتن آستین،‌ قابلیت جذب تعریق را ندارد. همچنین به‌خاطر وجود مدل‌های مختلف خط حلقه‌ی آستین خصوصا در قسمت سرشانه و کمر مشخص است. بنابراین بهتر است زیرپوش رکابی را با پیراهن‌های طرح‌دار و چهارخانه بپوشید.

زیرپوش آستین کوتاه، ‌یکی از پرطرفدارترین و کاربردی‌ترین لباس‌های زیر برای هر دو فصل تابستان و زمستان است. همچنین برای کسانی که تعریق زیاد دارند بسیار مناسب است.

زیرپوش آستین بلند، این نوع زیرپوش بیش‌تر مناسب فصول سرد سال است. این زیرپوش‌ها معمولا برای پیراهن‌های ‌آستین بلند مناسب‌ترند.

زیرپوش‌های گنی، از زیر‌پوش‌های فرم‌دهنده‌ای هستند که بسیاری از آقایان ترجیح می‌دهند آن را زیر لباس اصلی امتحان کنند. این زیرپوش با کاهش سایز به بهتر ایستادن لباس کمک می‌کند.

 

با یقه‌ی زیرپوش چه کنیم؟

تقریبا تمام ریزپیراهنی‌های موجود در بازار یک مشکل مشترک دارند و آن‌هم معلوم شدن یقه‌ی زیرپوش از زیر پیراهن یا تیشرت‌های آقایان است. برای حل این مشکل باید به یقه‌ی زیرپوشی که می‌خرید توجه کنید. مدل‌های یقه هفت به‌دلیل فرم باز یقه از زیر پیراهن قابل مشاهده نیستند و زیرپوش‌های یقه گرد نیز به شرط این که حالت بسته‌ای نداشته باشند می‌توانند انتخاب مناسبی باشند. یقه‌ی هفتی بیش‌تر مناسب لباس‌های بیرون است و اگر هدف شما خرید لباس زیر برای داخل خانه است خیلی حساسیت به خرج ندهید.

 

انواع یقه‌ی زیرپوش مردانه

یقه‌ی گرد، ساده‌ترین نوع یقه‌های زیرپوش هستند. این یقه‌ها مناسب زمانی‌اند که قصد دارید دکمه‌‌های پیراهن خود را تا بالا ببندید یا از تیشرت‌های یقه‌دار استفاده کنید.

یقه‌ی هفتی، این مدل بیش‌تر مناسب کسانی‌ست که دکمه‌های پیراهن‌ خود را تا بالا نمی‌بندند. سایر یقه‌ها معمولا از زیر پیراهن معلوم‌اند اما یقه‌های هفتی برای پوشیدن لباس‌های یقه باز کاملا مناسب‌اند و از زیر پیراهن معلوم نمی‌شوند.

یقه‌ی خشتی، یقه‌‌‌‌ی مورد علاقه جوان‌ها. این زیرپوش‌ها بیش‌تر حالت جذب دارند و برای استفاده زیر لباس‌های اسپرت و جذب راحت‌ترند. همچنین از این مدل زیرپوش‌ها در باشگاه‌های ورزشی برای استفاده تکی نیز استفاده می‌شود.

 

جنس زیرپوش مردانه

از آن‌جایی که زیرپوش‌ها مستقیما با جذب تعریق و پوست شما در ارتباط هستند، جنس آن‌ها باید با بالاترین قابلیت جذب تعریق عرضه شود. خب طبیعتا نمی‌توان از الیاف مصنوعی چنین انتظاری داشت، پس باید به سراغ الیاف طبیعی بروید، الیافی مانند نخ پنبه که قابلیت جذب بالای مایعات را دارند و از بروز حساسیت و واکنش‌های پوستی نیز جلوگیری می‌کنند. البته الیاف پنبه به‌دلیل گران بودن معمولا به‌طور صددرصد خالص در زیرپوش‌ها استفاده نمی‌شوند و با پارچه‌ی ویسکوز ترکیب می‌شوند. این پارچه به‌دلیل شباهتی که با نخ پنبه‌ی اصلی دارد می‌تواند بخشی از وظیفه‌ی آن را انجام دهد.

 

شستن زیرپوش مردانه

استفاده از مواد شوینده قوی شیمیایی برای شستن لباس زیر پیشنهاد نمی‌شود و زیرپوش‌ها نیز از این قاعده مستثنا نیستند. برای شستن زیرپوش مردانه از مواد شوینده ملایم‌تر مانند پودر صابون یا مواد طبیعی مثل ترکیب جوش‌شیرین با آب یا آب با سرکه‌ی سفید استفاده کنید. استفاده از لیموی تازه نیز برای شستن این نوع لباس پیشنهاد می‌شود. برای شستن آن‌ها نیز ترجیحا از ماشین لباس‌شویی استفاده نکنید و آن‌ها را با آب ولرم و به‌صورت دستی بشویید. برای خشک کردن زیرپوش مردانه از عناصر طبیعی مثل نور خورشید یا قرار دادن در مقابل باد استفاده کنید.

 

انتخاب سایز مناسب زیرپوش مردانه

اندازه زیرپوش نیز بسیار مهم است. اگر زیرپوش شما تنگ باشد باعث اخلال در امور روزمره‌تان می‌شود و شما را ناراحت و پوست‌تان را دچار خارش و حتی سوزش می‌کند. زیرپوش گشاد نیز باعث برهم خوردن ظاهر و استایل‌تان می‌شود. در ادامه نحوه‌ی گرفتن صحیح اندازه برای خرید زیر پوش مناسب را بررسی می‌کنیم.

برای به‌دست آوردن سایز زیرپوش باید اندازه‌ی سه نقطه را بگیرید. دور سینه، دور کمر و دور باسن. برای اندازه‌گیری قسمت‌های مختلف بدن‌تان بهتر است از متر خیاطی استفاده کنید.

سایز سینه، برای به‌دست آوردن سایز سینه باید متر را به صورت آزاد از روی برجسته‌ترین قسمت سینه نگه دارید. آزادی متر باید به‌گونه‌ای باشد که چهار انگشت بین متر و بدن فاصله باشد.

سایز دور کمر، برای اندازه‌گیری دور کمر باید متر را روی گود‌ترین نقطه‌ی آن قرار دهید و اندازه را به‌دست آورید. اگر گودی کمر فرد به‌خوبی مشخص نباشد باید از خط کنار کمر استفاده کنید.

سایز دور باسن، برای به‌دست آوردن سایز دور باسن متر را روی برجسته‌ترین قسمت آن گذاشته و اندازه را یادداشت کنید. آزادی متر باید به‌گونه‌‌ای باشد که دست‌ شما به‌راحتی بین متر و بدن‌تان قرار گیرد.

سایز دور گردن، برای اندازه‌گیری سایز گردن باید متر را دور گردن، حول و حوش زیر سیب گلو را گرفته و اندازه را یادداشت کنید. متر باید دو انگشت با بدن فاصله داشته باشد.  

اندازه قد آستین، قد آستین را باید با کمک فرد دیگری به‌دست آورید. ابتدا متر را در نقطه‌ی تقاطع گردن و شانه‌ی خود قرار دهید، متر را تا سرشانه ادامه دهید و اندازه‌ی سرشانه‌ی خود را به‌دست‌ آورید. سپس آرنج خود را ۹۰ درجه خم کرده و دست خود را از روی پهلو به سمت باسن ببرید. بدین شکل اندازه‌ی قد بازوی شما به‌دست می‌آید.

اندازه قد، ابتدا متر را در فاصله‌ی ۵۰ سانتی زمین قرار دهید، به نحوی که صفر آن به سمت زمین باشد. سپس پشت به دیوار بایستید و پاشنه‌ی پا، باسن، کمر و پشت سرتان را به دیوار بچسبانید. اندازه به‌دست آمده را به‌علاوه پنجاه کنید و قد خود را به‌دست آورید.

 

در این مقاله سعی شد تا آن‌چه برای یک خرید خوب و کارآمد نیاز دارید را به شما بگوییم. در نظر داشته باشید برای خرید زیرپوش مناسب سه قانون طلایی را رعایت کنید. اول، جنس زیرپوش حتما ترکیبی از نخ و ویسکوز باشد. دوم، مدل آن متناسب با استایل روزانه‌تان باشد. سوم، اندازه‌ی آن دقیق باشد تا در امور روزمره‌تان دچار مشکل نشوید. 

 

{{ message_need_to_login }}
{{language.message_not_empty}}
{{count_of_comments}} 
{{massage_and_class_chat.message}}
{{massage_and_class_tariff.message}}